A mobil életünk része, vannak, akiknek egyfolytában a kezükben van a készülék, mert ezt használják munkavégzéshez. Arra azonban kevesen gondolnak, hogy ezt a tárgyat is rendszeresen tisztítani kell, hiszen a mikroorganizmusok, gombák megtelepedhetnek itt is, és esztétikai szempontból is fontos, hogy ne legyen ujjlenyomat mindenhol.

Hogyan történjen meg az eszköz takarítása? Mire figyeljünk? Mit használjunk a karbantartáshoz? Cikkünkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ.

Amikor a birtokunkba kerül a telefon

A “milyen telefont vegyek” kérdés után a legtöbbször hamar megszületik a válasz, főleg ha egy olyan helyről rendeljük a készüléket, ahol az ügyfélszolgálat segítőkész. A CoolMobile.hu például ilyen!

Megrendeljük a telefont, aztán 3-5 munkanapon belül megérkezik a csomag, és mi végre kézbe vehetjük az áhított, vadiúj mobilt. Ez nagyon jó érzés. Az eszköznek nincs semmi baja, nem éktelenkednek rajta zsíros ujjlenyomatok, a lencse tiszta, a nyílásokba sem került még be por. Imádjuk!

Ahogy azonban telnek a napok, hetek, hónapok, nem nagyon figyelünk oda arra, hogy a terméket rendszeresen tisztítsuk. Kezdetben még talán óvatosan bánunk vele, aztán már nem érzünk lelkiismeret-furdalást, ha vacsora közben zsíros kézzel nyitunk meg egy értesítést, és az sem fog zavarni bennünket, ha a kamerát hátul az ujjunkkal töröljük le, hogy jobb legyen a kép.

Ez azonban nincs így jól! Ma már nagyon sokféle környezetbarát tisztítószer is kapható, amelyek a mobilok ápolásában is felhasználhatók. Lássuk, mit tegyünk pontosan!

Előtérben a kritikus helyek

Természetesen nem lesz mindegy, milyen márkájú a telefonunk: egy iPhone 16 Pro Max birtokosa bizonyára jobban védi a készüléket a külső behatásokkal szemben is, mint az, aki egy alsó kategóriás modellt választott.

A leghelyesebb döntés, ha már rendeléskor gondolunk arra, hogy tokot és védőfóliát is beszerezzünk az eszközhöz: ezzel a legtöbb szennyeződéstől védve lesz a telefon. Takarításkor azonban a tokot érdemes eltávolítani, és azt is megtisztítani.

Amire érdemes figyelnünk: sosem szabad durva papírral vagy szivaccsal nekiállni a folyamatnak, egy puha mikroszálas törlőkendő a legjobb. Ha kell, ezt enyhén meg is nedvesíthetjük, de arra vigyázzunk, hogy a belső részbe sose kerüljön folyadék.

Az elő- és hátlap mellett a nyílásokat és a kameralencséket is át kell törölnünk, ha azt szeretnénk, hogy a por és a zsír ne gátolja a hosszú távú használatot. Szerezzünk be 90%-os izopropil-alkoholt, de óvatosan bánjunk ezzel is: a csatlakozókat közvetlenül ne fújjuk be vele. Sűrített levegőt is alkalmazhatunk a kisebb porrészecskék eltávolítására.

A tokok szabadon hagyják a lencséket, így van ez még a legtöbb iPhone 16 Pro Maxhoz illeszkedő MagSafe tok esetében is, ezért ezt a területet különösen nagy gondossággal kell ápolni. Ide folyadék nem kerülhet, maximum a leheletünkkel nedvesítsük be a törlőkendőt.

A belső tisztítás

A külső takarítása után a belsőnek is álljunk neki: mindig fogadjuk el a rendszerfrissítéseket, és töröljük a nem használt fájlokat, alkalmazásokat.