A modern társadalmakban a hátfájás szinte népbetegségnek számít, sokan küszködnek vele életük során, gyakran már fiatalabb korban is. Bár első pillantásra kizárólag testi problémának tűnik, valójában sok esetben mélyebb gyökerei vannak.
A környezet drasztikus átalakulása, a természetes mozgásformák elhagyása, a mozgásszegény életmód, a test természetes ritmusának figyelmen kívül hagyása mind-mind hozzájárulnak a tünetek kialakulásához. Az emberi test mozgásra fejlődött, azonban napjainkban egyre többen töltik napjaik nagy részét merev ülőhelyzetben képernyők előtt görnyedve.
Ebben a cikkben körbejárjuk a lehetséges okokat, a megelőzés lehetőségeit, illetve azt is, hogy mikor kell mindenképpen felkeresni a Swiss Clinic ortopédiai szakrendelését.
Mi áll a hátfájás hátterében?
A hátfájás kialakulása nem köthető jellemzően egy egyértelmű eseményhez. A leggyakoribb fizikai okok közé tartozik az izom- és szalaghúzódás, porckorongsérv, ízületi kopás vagy éppen a csontritkulás. A mozgáshiányos életmód következtében a hát és a törzs izomzata legyengül, a rossz tartás pedig fokozott terhelést jelent a gerincre.
Nem szabad alábecsülni a pszichés tényezők szerepét sem: a stressz, a szorongás, a depresszió gyakran izomfeszültséggel jár, amely különböző fájdalmak kialakulásához vezethet. A hátfájás tehát sok esetben a test és lélek közös válasza a felborult egyensúlyra, legyen szó túlhajszoltságról, ülőmunkáról vagy feldolgozatlan belső feszültségekről.
Kockázati tényező továbbá az elhízás, a dohányzás, illetve a rossz testhasználat (nem megfelelő emelés).
A megelőzés lehetőségei
A hátfájás megelőzése mindenekelőtt tudatosságot igényel. A rendszeres mozgás, főleg az alacsony terhelésű, mégis aktív tevékenységek, mint az úszás, a séta, kerékpározás, erősítik az izmokat, támogatják a gerinc stabilitását és fenntartják a megfelelő mozgástartományokat.
A célzott törzserősítő gyakorlatok, mint a pilates vagy éppen a jóga nemcsak a hátizmokat, de a mélyizmokat is edzik, amiknek fontos szerepük van az egészséges testtartás kialakításában.
Fontos elsajátítani a megfelelő testtartást ülés, állás és emelés közben. A helyes ülőpozícióban a vállak lazák, a derék megtámasztott, a lábak derékszögben helyezkednek el.
A test súlyfeleslegének csökkentése szintén a hátfájás kialakulása ellen hat.
Mit tehet, ha már fáj?
Az esetek nagy részében a frissen jelentkező hátfájás életmódbeli változtatásokkal enyhíthető. A pihenés mellett a mozgás fenntartása, például könnyű séta segíthet, illetve a fájdalomcsillapítók, izomlazítók is jelenthetnek átmeneti enyhülést.
Amennyiben a hátfájás hetek múlva is fennáll, akkor a szakorvos képalkotó eljárás segítségével állíthatja fel a megfelelő diagnózist. A fizikoterápia célzott gyakorlatai enyhíthetik a tüneteket, illetve a kiváltó okra is kedvezően hathatnak. Súlyos esetekben injekciós kezelések, idegstimulációs eljárások vagy a műtéti beavatkozás lehet a megoldás.
Ennél a cikknél nincs hozzászólási lehetőség.