Ahogyan a környezetvédelemmel kapcsolatos intelmeket, úgy a kiberbiztonsági kérdéseket is hajlamosak félvállról venni az emberek. Ezt támasztja alá egy nemrég készített felmérés, amely szerint a dolgozók fele ügyet sem vet az efféle veszélyekre.

Mindez komoly problémát jelent a vállalatok számára, hiszen az alkalmazottak nem csak a saját adataikat teszik kockára, ha felelőtlenül viselkednek, hanem a céges információk is illetéktelenek kezei közé kerülhetnek. A munkáltatóknak azonban van lehetősége arra, hogy motiválják az általuk foglalkoztatott munkaerőt, hogy igenis készüljenek fel a hackertámadásokra, világít rá az IT biztonságban jártas Sybell.

Mennyire nagy a gond?

A vírusvédelemben élen járó ESET munkatársai kutatást végeztek, amely megdöbbentő dolgokat tárt fel. Mindössze két év leforgása alatt 67%-ra nőtt azon cégek száma, ahol egy esztendő alatt több mint húsz dolgozói incidensre derült fény a kiberbiztonság tekintetében. Egy-egy ilyen eset komoly mértékben megterhelheti a vállalatok kasszáját.

Az Európában, a Közel-Keleten és Afrikában foglalkoztatottak 55%-a legyint a kiberbiztonsággal kapcsolatos aggályokra. Talán úgy érzik, miért éppen őket támadnák a csalók, ám ez veszélyes gondolkodás. Ráadásul az ugyanebben a felmérésben résztvevők közel ötödét abszolút hidegen hagyja a növekvő fenyegetettség a hackertámadások kapcsán.

Pedig a kiberbűnözők manapság már elsősorban olyan hálózatokat vesznek célba, amelyek védelmi szintje alacsonyabb. Már egy alkalmazott baklövése elég lehet hozzá, hogy az adott cég minden munkatársának adatai veszélybe kerüljenek, és akkor az ügyfelek és partnerek adatairól még nem is beszéltünk.

Érdemes a dolgozókat motiválni, hogy tartsanak be bizonyos szabályokat

A cégvezetők igenis tehetnek azért, hogy az alkalmazottakat ne tudják könnyedén rászedni a hackerek. Nem szabad azonban túlterhelni a munkavállalókat a kiberbiztonság terén, mert az fordítva sülhet el. Stresszhelyzetben ugyanis a dolgozók kiszámíthatatlanul viselkedhetnek.

Éppen ezért nem feltétlenül a szigorú szabályok hozzák meg a várt eredményt, jobb stratégia, ha inkább motiváljuk az alkalmazottakat. A legjobb pedig, ha sikerül megértetni a cég munkatársaival, hogy az óvintézkedések megtétele mindenki közös érdeke. A hackertámadásokkal szemben kizárólag akkor lehet eredményesen harcolni, ha senki sem veszi félvállról a támadásokat.

Jó gyakorlat átadni a megfelelő tudást a dolgozóknak a legújabb kiberbiztonsági fenyegetésekről, és azt, hogy miként tudnak védekezni ellenük. Ehhez persze meg kell teremteni az optimális környezetet, és megfelelő munkaeszközökre is szükség van.

Senki sem érezheti magát biztonságban

Valójában egy tévhit, hogy az idősebb dolgozók kiberbiztonsági szempontból a leggyengébb láncszemek. A kutatások szerint a fiatalok hajlamosak elutasítóak lenni a magas biztonsági követelmények hatására. Éppen ezért reális célokat kell kitűzni a dolgozók elé e téren is.