Az 1920-as évek Amerikájában flappereknek nevezték azokat a fiatal nőket, akik függetlenedni vágytak, életvitelükben pedig a megbotránkoztatás, az erkölcstelenség mutatkozott meg.

A flapper szó jelentése “tizenéves lány”, a 17. században a fiatal prostituáltakat hívták így, majd az 1890-es években még a tüzes, energikus tinédzser lányokat illették e kifejezéssel. Az első világháború után a szlengben a jelentése élvezeteket kereső, szabad, fiatal nő. Ezt az időszakot követően a munkaerőpiacra lépő nők pénzügyileg függetlenedtek, szavazati jogot kaptak, sokkal szabadabb életet élhettek.

A flapperdivat az amerikai jazz, a Coco Chanel által fémjelzett francia divat, és a ‘20-as évek táncainak a ruhákra, viseletekre gyakorolt hatása által alakult ki. Hozzá külön övviselési szokások jöttek létre, egészen a csípőig engedték le a derékszíjat, a férfiak pedig nadrágtartót hordtak. 

Az ÖvBolt.hu hózentróger választékában az ezzel a stílussal szimpatizálók is megtalálják a számukra tetszetős darabokat.

Női flapper divat az 1920-as években

A charleston ruhák ujjatlan, egyenes és bő szabásúak, lágy esésű, könnyű anyagból készültek. Fiúsabbá vált a sziluett, ellenben bőséges díszítés, flitterek, strasszok, gyöngyök kerültek a ruhákra. A nappali öltözék blúz, kardigán volt térd alá érő rakott szoknyával kombinálva. 

Napközben kényelmes kubai sarkú cipőt viseltek, de este, éjszaka a magassarkú hódított. Az estélyi cipők selyemszaténból, bársonyból és csipkéből készültek. A harisnyaviselés divatjában megjelentek a selyemharisnyák. A charleston ruhákhoz extravagáns art deco ékszerek és kiegészítők érkeztek, például merész gyűrűk, kitűzők, brossok. A nyakba színes tollboa, derékig érő gyöngysorok, a fejre pedig strasszokkal ékesített homlokpántok vagy fejdíszek kerültek. 

Mit viseltek ekkor a férfiak?

A női divat hatalmas változásokat élt meg, és a férfiak is egyre lazábban, egyre felszabadultabban öltöztek. Megjelentek a szélesebb szárú, egyenes szabású nadrágok, a rövidebb zakók, és a tűs csíkos öltönyök. Ikonikus ruhadarabbá vált a szalma- vagy a panamakalap. A hózentrógert akkoriban magas derekú nadrágfazonokhoz vették fel. A szettet pedig oxford cipő és sétapálca egészítette ki.

A flapper övdivatja

Az egyenes szabású ruhák derékvonala a csípőig ért, így az övek is a csípőre kerültek. Általában valamilyen szövetből, selyemből vagy velúrból, esetleg lakkbőrből, valamint fémből készültek a derékpántok. A viszonylag kisméretű övcsatokat műanyagból vagy üvegből hozták létre.

A vékony szíjak nagyjából 1 cm szélességűek voltak, a selyem övek 10-15 cm vastagon kerültek a csípőre, néha nagyméretű brossal, csattal ékesítve. A harlemi éjszakák öltözéke a selyemruha, melyhez a fényesen csillogó fém- vagy láncövek illettek.

A flapper korszaknak a nagy gazdasági világválság vetett véget. Onnantól kezdve már senki nem engedhette meg magának a hedonizmust, de örökségként a modern nők számára a függetlenedést és az emancipációt hozta el.